Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Blog
Ležíme sedíme cvičíme jogu v těhotenství
Poslední série fotek, které jsem nafotila v 33 týdnu těhotenství. Všechno je bezpečné, pokud cvičíte vědomě. Pokud cítíte, že je vám v něčem nepohodln... číst celé
Cvičíme jogu v leže na podložce v těhotenství
A další cviky, které jsou vhodné v těhotenství. Už máme cviky, kterými byste měly začínat, dále jsou cviky ve stoje, a tohle je další série, která se ... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Návody a Rady
  4. Bylinné koupele
21.02.2017
Návody a Rady

Bylinné koupele

Koupel nemusí sloužit jen k tělesné hygieně, ale může pomáhat zmírňovat i mnohé zdravotní potíže.

Koupele s přísadou léčivých bylinek nebo éterických olejů pomáhají čistit pleť, zlepšují prokrvení orgánů a tiší křeče.

 

Bylinková koupel se připraví dvěma způsoby.

  • První je, že vezmete sáček s bylinkami a přelijete ho 1 litrem vroucí vody. Asi po 20 minutách vlijete výluh do připravené vany.
  • Ten druhý je, že bylinky vložíte přímo se sáčkem do vody ke koupání.

 

Lázeň s éterickými oleji připravíte tak, že smícháte nejprve v láhvi vhodnou silici s nosným olejem. Můžete do této směsi použít i med, smetanu nebo mléko. Utvoření takovéto směsi je důležité, aby se silice v lázni rovnoměrně rozdělila.

 

Druhy koupelí:

Celková koupel je koupel, při které je ponořené celé tělo, srdce musí být nad vodou. Voda by neměla být teplejší než 37-38°C. Doba koupání by měla být 20 minut, ne více. Pro koupel určenou k prohřátí těla můžeme teplotu vody zvýšit až na 39°C. Po celkové koupeli se nesušíme, ale zabalíme se do osušky nebo županu a lehneme si na hodinu do postele pod duchnu nebo deku. Uvádí se, že na 50l vody se použije 6-8 litrů čerstvých bylinek (plný kýbl) a nebo 200g sušených bylin. 

Sedací koupel: je koupel, při které sedíme ve vaně, do které napustíme právě tolik vody, aby vám sahala pod pupek nebo aby byly ledviny ponořené. Množství bylinek na sedací koupel je poloviční jako u celkové, tzn., že na 25l vody použije půl kýblu čerstvých nebo 100g sušených bylin.

 

Vodu z celkové nebo sedací koupele můžeme ještě dvakrát použít, jen ji vždy ohřejeme!

 

Částečná koupel je nejčastěji lázeň rukou a nohou, ale mohou se koupat také předloktí, dlaně, chodidla nohou či bérce. Slouží k nim mísy naplněné vodou, do které vkládáme pouze postižené části těla.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli