Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Všeobecné články
  4. Měsíčky jedna báseň

Měsíčky jedna báseň

Měsíčky jedna báseň

Jak sám již název napovídá, měsíčky by se měly pravidelně opakovat 1× měsíčně. Pokud tomu tak není, TCM může pomocí bylin tuto kvalitu jemně (znovu)nastavit a dlouhodobě udržovat.
Fyziologická menstruace se objevuje mezi 13. až 50. rokem života. Bezproblémová menstruace trvá 3 až 5 dnů, maximálně 7 dnů a je bezbolestná. Proud krve teče nepřerušovaně. Na počátku je menstruační krev jasně červená a v průběhu krvácení o něco ztmavne. Neobsahuje jakékoliv sraženiny. V žádném pří­padě není vodnatá ani hlenovitá. Po skončení krvácení nedochází k dalšímu ukapávání ani špinění krve. Takto by měla vypadat optimální menstruace.

Menstruační cyklus lze jako obvykle v TCM popsat a znázornit tak, jak vše přirozeně probíhá v přírodě. Představme si přehradu, do které přitéká voda z řeky. Síla stěny je odpovídající velikosti přehrady (děloha). Jednou měsíčně se její kapacita průběžně naplňuje do optimální výše a pak již je třeba zvednout stavidla a upustit přehradu, jinak by se mohla hráze přehrady protrhnout nebo by mohla voda přetéci a způsobit záplavy (stagnace energie čchi QI ZHI). Stejně tak je škodlivý opačný stav, kdy pramen (esence ledvin SHEN JING) nevydá dostatečně vody (nedostatek krve XUE XU) a přehrada pak vysychá (nedostatek krve s následnou blokádou YU XUE XU). Stejně tak vysychá i při nadměrném horku (horko v krvi RE XUE). Rovněž by měla býti voda v tekutém stavu, jinak v přehradě zamrzne (chlad HAN v děloze). Pokud jsou ve vodě nečistoty, tak mohou ucpat výpustní otvory (blokáda krve YU XUE). Z tohoto všeho je patrné, že je nutná naprostá souhra všech zúčastněných - vydatný zdroj kvalitní vody, odpovídající kapacita nádrže, dobré klimatické podmínky, včasné vytažení stavidel, dostatečná síla přehradní stěny… Toto vše lze nejlépe nastavit  pomocí jediné bylinné směsi Probuzení šípkové princezny (kód 050), která působí na všechny 4 fáze menstruačního cyklu, a to jak posílením ledvinné esence SHEN JING, tak i vyživením a rozprouděním krve XUE, stejně jako rozprouděním stagnující energie čchi jater GAN QI ZHI.

4 fáze menstruačního cyklu:

  1. Menstruační (krvácivá) fáze trvá obvykle kolem 3 – 5 dní a během tohoto období dochází k odlučo­vání odumřelé děložní sliznice, která putuje vaginou pryč z těla a to ve formě krvácení. Někdy se men­struaci říká, že „je to pláč dělohy nad neoplodněným vajíčkem“. Vliv hormonů: Dochází i k poklesu hormonů estrogenu a progesteronu, které odpovídají za růst děložní sliznice a žlutého tělíska. Dle TCM dochází k rozproudění blokády krve YU XUE, a to díky rozproudění stagnující energii čchi jater GAN QI ZHI a krve jater GAN YU XUE.
  2. Pomenstruační (folikulární) fáze trvá obvykle 7 dní a během tohoto období ve vaječníku začínají růst tzv. folikuly (vajíčka). Pouze jeden folikul vždy dozraje, u ostatních dojde k zástavě růstu. Souběžně s růstem folikulů dochází i k růstu děložní sliznice (výstelky). Vliv hormonů: Růst folikulů zaručuje hormon vylučova­ný hypofýzou (podvěsek mozkový), který se označuje jako FSH – folikuly stimulující hormon. Obaly vajíček ve folikulu produkují ženské hormony estrogeny. Estrogeny zaručují, že dochází k růstu děložní sliznice. Dle TCM je v této fázi oslabená krev XUE XU a oslabený jin YIN XU a YANG XU, stejně jako dráhy početí CHONG MAI a REN MAI jsou v nedostatku.
  3. Prostřední (ovulační) fáze trvá obvykle 7 dní. Jakmile dozraje vedoucí folikul, praskne a uvolní se zralé vajíčko a nastává ovulace. Vajíčko putuje vejcovodem, kde čeká na oplodnění. Souběžně v oblasti dě­ložního hrdla dochází ke změně hlenu, který je nyní schopen propouštět spermie do dělohy, aby mohly následně putovat do vejcovodu a spojit se s vajíčkem. Vliv hormonů: Luteinizační hormon LH vylučovaný hypofýzou způsobuje dozrání vajíčka a taktéž je zodpovědný za vznik žlutého tělíska, které produkuje progesteron. Díky progesteronu se vytvořená děložní výstelka udržuje několik dní bez jejího rozpadání. Dle TCM v této fázi postupně krev XUE a jin YIN naplňují dráhy početí CHONG MAI a REN MAI.
  4. Předmenstruační (luteální) fáze trvá obvykle 7 – 9 dní. Po ovulaci se zbytek folikulu přemění na tzv. žluté tělís­ko, které po několik dní v důsledku sekrece progesteronu udržuje děložní výstelku vcelku do doby, než se v něm usídlí oplodněné vajíčko. Pokud vajíčko není oplodněno, žluté tělísko zanikne, s ním se sníží i hladina progesteronu a dojde i k rozkladu děložní výstelky. Začíná pak proces menstruačního krvácení a celý cyklus se znovu opakuje. Dle TCM v této fázi stoupá jangová energie čchi YANG SHI a rozprouďuje se jaterní energie čchi GAN QI ZHI tak, aby se při menses mohla uvolnit i jaterní krev GAN YU XUE.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli