Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Nemoci a jak na ně
 4. Chřipky, virózy a nachlazení

Chřipky, virózy a nachlazení

aneb když vítr se vkrádá do těla.

Celý život je v podstatě neustálý boj mezi dobrem a zlem, mezi dobrou (řádnou) tělesnou energií ZHENG QI  a škodlivou energií XIE QI, tedy boj mezi naší přirozenou obranyschopností a škodlivinou, v našem případě zevního větru FENG.

Dle TCM si můžeme veškerá akutní respirační onemocnění rozdělit na napadení 2 faktory:

 1. Napadení zevním chladným větrem FENG HAN (do tzv. 6 oddílů)
 2. Napadení zevním horkým větrem FENG RE (do tzv. 4 vrstev).

Pro lepší představu si lze tyto oddíly a vrstvy představit jako domek se zahradou (naše přirozená obranyschopnost ZHENG QI), do kterého se nám vloudil zloděj čili jakýsi destruktivní element (zevní škodlivý vítr FENG XIE QI), jež se snaží narušit harmonii poklidného žití a života vůbec, tedy podkopat naše zdraví.

Vítr FENG v čínském pojetí nepředstavuje pouze klimatický vítr, ale celý komplex příznaků, vyznačujících se pocitem chladu, třesavkou, zimnicí (tzv. husí kůží), horečkou či objektivním pocitem horka (vnitřní horko), kýcháním, ucpaným nosem a bolestí hlavy. Vůbec to však neznamená, že pacient předtím pobýval na větru či v průvanu, ale stačí kupř. jakákoliv klimatizace,  přetopená místnost, jarní pylové ovzduší apod. a výše zmíněné příznaky potvrzují tuto TCM diagnózu napadení zevním větrem FENG.

 

1. Nejprve přes plot a do zahrádky.

1. obranná vrstva WEI je povrchová a odpovídá v našem případě oplocení zahrady. Pokud zahrada není dostatečně oplocena či vstupní branka uzamčena, snadno a lacino i slabá škodlivina (tzn. páčidly nevybavený či méně zdatný dareba) překoná tuto (ne)překážku a již tak narušuje naše soukromí, šmejdí po zahradě, nahlíží do oken, v altánu se přehrabuje a vybírá si pro něho zpeněžitelné věci a nářadí, zkouší uchycení měděných okapů… Prostě jsme mu to nijak neztížili, neb naše povrchová obranyschopnost je vskutku slabá a objekt není dostatečně zajištěn a připraven proti případným zlodějíčkům.

Chybí jednoduché uzamčení s klasickým plotem (přirozená obranyschopnost), natož aby zde byly ještě různé speciální zámky, kamery či alarmy (zesílená obranyschopnost - kupř. díky správné životosprávě či užívání vhodných bylin), které dokonale ochraňují majitele před cizími a nežádoucími vetřelci.

Tato 1. obranná vrstva představuje povrchové stadium napadení větrem FENG. V případě, že je zdárně odvrácena (čili dareba si tzv. vyláme zuby u štípacích kleští na řádně uzamčených dveřích a zabezpečených plotech), tak nenadělá žádné velké škody a šrámy na majetku (tedy na zdraví) a pobuda zas odtáhne o dům dál, neb tady mu pšenka vyloženě nekvetla. Případně nadělá na našem oplocení jen nepatrné, dočasné a snadno opravitelné škody z toho, jak se snažil otevřít zámek či poškodil oplocení (což odpovídá kupř. mírné únavě v době rekonvalescence 1 - 2 týdny po prodělané viróze).

Pocit chladu, třesavka a zimnice.

Často převládá názor, že pokud se dostaví pocit  chladu, třesavka a zimnice (tzv. husí kůže či husina neboli mráz po zádech běží…) a to ať již mírná či výrazná, tak se musí vždy jednat o napadení chladným větrem FENG HAN. Omyl, není tomu tak, je to z jednoho prostého důvodu - napadení jakýmkoliv zevním větrem FENG může zablokovat obrannou energii WEI v prostoru mezi kůží a svaly, kde obíhá tato obranná energie WEI, která současně i zahřívá svaly. V případě její blokády (ne však oslabení!) zevním větrem FENG pak tato obranná energie WEI nemůže dostatečně prohřívat povrch a objevuje se již zmíněný pocit chladu, třesavky, zimnice („husiny“), vyhledávání tepla (posedávání u kamen, zavrtání se do postele) a typické je, že pocit chladu nezmizí ani po přikrytí či v teplém oblečení, neb se jedná o blokádu v povrchových částech těla na rozdíl od nedostatečnosti jang ledvin SHEN YANG XU, které se zlepší po zahřátí či oblečení!

Současně tento pocit chladu a zimnice s třesavkou (husina) vypovídá o tom, že škodlivý vítr FENG je stále ještě na povrchu - tedy stále ještě krouží v zahradě kolem domku a vybírá si optimální místo, tedy místo nejmenšího odporu, tzv. locus minoris resistentiae, kudy by nejsnáze proniknul do domku, zdali dveřmi či oknem...

Ve chvíli, kdy pocit chladu a zimnice s třesavkou zmizí, tak je to známka, že škodlivý vítr FENG, dareba jeden, postoupil hlouběji, a to z povrchové vrstvy (ze zahrádky) do vrstvy vnitřní (do domku) anebo také naopak, že škodlivý vítr FENG - zloděj zanechal veškeré snahy a s nepořízenou odkráčel pryč čili škodlivina byla povětšinou vypocena a vyloučena.

V této fázi, kdy škodlivý vítr FENG blokuje proudění povrchové energie WEI v podkoží, je nejvhodnější terapií pocení a otevření povrchu (neboli zevní branky u zahrady, kteroužto zloděj odejde ven ze zahrady). Průsmyk větrné hory (004).

 

„Čínská horečka“.

Horečka je označení současné západní medicíny, ale ve staré Číně, kdy neexistovaly teploměry, je pod tímto pojmem chápáno „sálání a vyzařování horka“.

Jedná se o objektivní pocit horka, kdy tělo je na dotek horké („ty celý hoříš a pálíš“), obzvláště pak na čele nebo na hřbetu ruky (oproti studeným dlaním). Takto si tradiční čínská medicína „měří teplotu“ až dosud, bez ohledu na digitální teploměry. Tato „čínská horečka“ může, ale nemusí, být provázena skutečně zvýšenou tělesnou teplotou, kterou lze změřit teploměrem.

Tento objektivní pocit horka při napadení zevním větrem FENG je výsledkem boje mezi řádnou tělesnou energií ZHENG QI a vnější škodlivinou XIE QI, v našem případě škodlivého větru FENG. Platí, že čím vyšší je horečka, tím více se mobilizují naše obranné síly v organismu a jsou v plné pohotovosti bránit se, seč jim síly stačí. Rovněž i síla vnější škodliviny větru FENG je přímo úměrná výši horečky.

Dle TCM není proto dobré při prvních příznacích horečky ihned ji drasticky snižovat kupř. chemickými léky či čípky proti teplotě či dokonce „naslepo“ a z pouhého alibismu podávat antibiotika či kortikoidy… Tím se sice na chvíli sníží teplota, ale škodlivina se „zatlačí“ do hlubších vrstev a posléze se opět dostaví zvýšená teplota (a někdy nejen ta). V případě zvýšené teploty stačí podávat první 2 dny hojně tekutiny (nejlépe slabý vlažný ochlazující zelený Čaj básníků života kód 800), dále pak opakovaně (dle stavu) přikládat studené zábaly či sprchovat se ve vlažné vodě cca 37°C teplé. Konzumace tzv. chladných potravin, z nichž optimální je žlutý meloun, dále syrová okurka, ledový salát či banány, rovněž mocně přispívá ke snížení vnitřního horka.

Naopak nevhodné jsou tzv. horké potraviny, jako je sušený zázvor, skořice, hřebíček, pepř, čili, červená masa, smažená, pečená a grilovaná jídla, černá kávaalkohol, jež zvyšují vnitřní horkost.

Všeobecně však platí, že při jakémkoliv akutním napadení organismu méně znamená více - tedy netřeba „posilovat uhnízdění“ škodliviny do našeho organismu opulentním množstvím jídel, ale spíše hladovkou ji nepodporovat a nechat ji tak doslova „vyhladovět“.  Rovněž užívání bylinných tablet Chlad ranní mlhy (kód 002) rozhodně není na závadu a snižuje teplotu tím, že otevírá kožní průduchy a vylučuje škodlivinu z povrchu těla ven. Po 2 dnech se vždy stav pacienta „vyvrbí“ a to buď k lepšímu (nemoc ustoupí) či naopak k horšímu (nemoc postoupí dále a již je více profilovaná a specifikovaná).

Síla horečky vždy odpovídá síle obou aktérů - čím silnější je vnější škodlivina XIE QI či řádná energie ZHONG QI, tím je i vyšší horečka a naopak, čím je slabší vnější škodlivina XIE QI či řádná energie ZHONG QI, tím je i nižší horečka. Logicky z toho vyplývá, že horečka bude nejsilnější tehdy, když budou oba účastníci nejsilnější a nejslabší tehdy, když budou oba nejslabší.

Dalším, ba téměř nejdůležitějším faktorem, jež ovlivňuje intenzitu horečky, je tělesná konstituce každého člověka:

 • Člověk s jangovou konstitucí (tzn. s převahou jangu a tedy horka) bude vždy více náchylný při napadení zevním větrem FENG na vznik horkého větru FENG RE (podobně, jako když vítr rozdmýchá doutnající popel v oheň) než na vznik chladného větru FENG HAN, a rovněž bude míti sklony k vyšší horečce.
 • A naopak - člověk s jinovou konstitucí (tzn. s převahou jinu a tedy chladu) bude zase náchylný na vznik chladného větru FENG HAN (podobně jako když zamrzne voda v trubkách).

Lze tedy říci, že konstituce člověka je hlavním faktorem, který určuje, zdali se u něho při napadení zevním škodlivým větrem FENG vyvine horký vítr FENG RE či chladný vítr FENG HAN. Pokud by tomu tak nebylo, tak by všichni lidé v severských zemích trpěli pouze na napadení chladným větrem a v jižních zemích zase pouze jen horkým větrem, čemuž tak není.

V dnešní době, o které směle můžeme říci, že to není žádná doba ledová, ale „doba horká,  jangová“, tedy spíše doba hektická, která je plná spěchu, stresu, ambicí, adrenalinu, starostí, obav, ale i smažených a kořeněných jídel, fastfoodů, masa a uzenin, éček a konzervantů, stimulancií, alkoholu, drog… Proto je v dnešní době převážná většina populace, vnitřně horkých (když ne přímo konstitučně, tak ze stravy a psychiky). Proto není divu, že většina onemocnění z vnějšího větru FENG se v drtivé většině případů mění na horký vítr FENG RE. V případě, že se objektivní pocit horka (horečka) vyskytuje současně s třesavkou a zimnicí a pocitem chladu (husinou), znamená to, že vnější škodlivina XIE QI, tedy vítr FENG je stále ještě v povrchové vrstvě WEI. Když však zmizí pocit chladu, třesavka a zimnice (husina) a pacient začne pociťovat pouze horko (odkopává se v posteli, svléká se, má žízeň na studené), v tu chvíli se již škodlivý vítr FENG proměnil na horkost RE a sestoupil z 1. povrchové obranné vrstvy WEI do 2. vnitřní orgánové vrstvy QI.


Napadení chladným větrem FENG HAN.

V případě napadení větrným chladem FENG HAN se objevují pro něho typické 2 hlavní příznaky: 1. pocit chladu, zimnice a třesavky 2. bolesti hlavy a ztuhlá šíje. Další příznaky jako kupř. bolesti hlavy, vodová rýma, kýchání, horečka (objektivní pocit horka), kašel a event. bolesti těla.Tyto příznaky odpovídají počínajícímu nachlazení. Pro vyloučení této škodliviny je zapotřebí vyvolat pocení. Tuto terapii lze přirovnat v našem případě k situaci vetřelce, kdy nás v noci vzbudily podezřelé zvuky, vycházející ze zahrady a my jsme rozsvítili světlo a šli se podívat ven, co se to děje. To samo o sobě stačí, aby se pobuda vylekal a zdrhnul. K vyhnání nezvaného hosta je potřeba v tomto případě ostrých a zahřívajících bylin, které jsou obsaženy v bylinných tabletách Průsmyk větrné hory (kód 004). Tyto tablety se mají pro jejich lepší účinnost zapíjet zeleným čajem (kupř. Čaj básníků života kód 800)). To proto, že zelený čaj má chladnou a hořkou chuť, čímž vylučuje horký vítr hlavně z oblasti hlavy a očí a kromě toho kompenzuje vedlejší účinky bylin ve směsi, tedy oslabuje přílišné zahřívající a vysušující působení bylin v této směsi. Tím se vyrovnává jak vzestupná, tak i sestupná funkce bylin do normálu. Tablety se užívají povětšinou ve větší dávce, tedy 4 - 8 tbl á 1 - 2 hodiny po dobu 1 - 2 dnů (dle hesla: na velkou díru velká záplata), avšak pouze do objevení se prvních známek pocení, pak je třeba ihned !!! tuto směs vysadit a postupovat dle dalších příznaků (viz dále). Podobně také Šaolinový olej (kód 700) má svoji nezastupitelnou úlohu v rozproudění obranné energie WEI v podkoží, který se používá k promasírování a to nejčastěji hlavy, krční páteře a svalů a zase dle jiného hesla: kdo maže, ten jede.

Rovněž můžeme k vypocení použít, i když ne až tak se zacílenými účinky jako s předchozími bylinami, kupř. čaj z čerstvého (ne sušeného!) zázvoru - nakrájíme 5 plátků čerstvého zázvoru a přelijeme 2 dcl horké vody, skořicový čaj, mátový čaj, čaj z květů černého bezu, z lipového květu či svařák. Z potravin pak je vhodná jarní cibulka (nejlépe polévka z ní), bazalka, fenykl, muškátový oříšek, hřebíček, pepř a čili.

 

Napadení  chladným větrem do terénu vnitřního horka – syndrom SHAO YANG

Příležitost dělá zloděje

Při této příležitosti je třeba zmínit jednu poměrně dosti častou patologii - napadení zevním chladným větrem FENG HAN do terénu vnitřního horka v dráze žlučníku a tří ohnišť, tedy přímo do 3. vrstvy SHAO YANG (z pohledu napadení chladem, ne horkem!). V tom případě je zevní chlad doslova přitahován do vnitřního horka. Tento stav si můžeme připodobnit k situaci, jako když z našeho domku se zahrádkou odjedeme na několik měsíců na služební cestu, aniž bychom zavřeli vrátka hlavního vchodu, ba co více, nechali otevřené dveře u garáže, což se kolemjdoucímu darebáku přímo nabízí k tomu, aby snadno vešel dovnitř, nikým nespatřen, natož pak zadržen, a zde si nabral, co potřeboval, zanechavše za sebou spoušť (v akutním případě) anebo v případě bystřejšího zloděje s duší pohotového sňatkového podvodníka se tento zde usadí a bude se vydávat za našeho příbuzného, který má po dobu naši nepřítomnosti domek na starosti. Bude si zde vesele „vegetit“, přijímat poštu a peníze, vařit z našich zásob a užívat si tak všech výhod bydlení v rodinném domku do té doby, než se majitelé vrátí a pak teprve nastane ta správná mela (v chronickém případě). Každopádně tento nezvaný host nám nadělal i do budoucna problémy, neb mezitím si naším jménem vypůjčil peníze a podvodně dům prodal či zastavil náš majetek - prostě nevíme dřív, odkud začít hasit potíže, někdy i domek...

Tento stav v sobě zahrnuje jak příznaky vnějšího napadení chladným větrem FENG HAN (střídání horečky a zimnice, pocit plnosti a tlaku v podžebří, v bocích a na hrudi, bolesti po těle, obtížné otáčení trupu, pálení mezi lopatkami a obtížné dýchání), tak i příznaky vnitřního horka RE (hořká až kyselá chuť v ústech, sucho v krku, mlhavé vidění, žlutý výtok z očí, závratě, neklid a podrážděnost) a dále příznaky žlučníku, který napadá žaludek (pálení žáhy, nevolnost, zvracení, „bublání“ v žaludku, nechutenství).

V akutním stádiu se projevuje hlavně jako napadení chladným větrem FENG HAN s příznaky střídání husiny s návaly horka. Obzvláště typická je třeba tato chřipka či nachlazení u žen v době menses, kdy děloha je oslabena a citlivá na chlad, proto i ženy jsou tímto syndromem více postiženy!

K těmto příznakům se přidávají různé další, hlavně trávicí potíže jako jsou nevolnost, zvracení, pocit plnosti břicha, tlak na hrudi a v podžebří, obtížné dýchání, tedy různá horečnatá onemocnění jako je chřipka, zánět průdušek a plic, záněty středouší, zánět mízních uzlin, angíny.

Z tohoto stavu, pokud není škodlivina vyloučena, se může vyvinout stav chronický se všemi různými potížemi (viz výše), jež se mohou později rekrutovat v nemoci, jako jsou chronický zánět žlučníku, zánět žaludku z refluxu žluči, zánět ledvin, žlučníkové a ledvinné koliky, mezižeberní zánět nervů, opakované angíny, u dětí hrozí odnětí mandlí, opakované záněty středouší, obzvláště u dětí.

V budoucnu se z tohoto stavu, při léčbě kortikoidy a antibiotiky, jež zatlačí škodlivinu hlouběji, mohou vyvinout i nemoci závažnější jako jsou veškeré autoimunní nemoci, lupénka, revmatoidní artrida, záněty střev. A vše začalo „obyčejným“ prochladnutím…

Jedinou bylinnou směsí v tomto případě, a to jak v akutním nebo chronickém stavu, je bylinná směs Krůpěj z lesní studánky (kód 060), která se pak dle potřeby a dalších potíží kombinuje s dalšími směsmi.

 

Napadení horkým větrem FENG RE.

Typickým příkladem vniknutí škodlivého větru FENG do organismu může býti nejčastěji klasické nachlazení, angína, viróza či chřipka, které se projevují nejčastěji těmito obvyklými příznaky: horečka (objektivní pocit horka), mírný pocit chladu, třesavka a zimnice (husina), sucho v krku, oteklé či zarudlé mandle, rýma se žlutým hlenem, bolesti celé hlavy, bolesti po těle, mírné pocení, mírná žízeň. Tyto příznaky odpovídají chřipce, viróze, angíně, zánětu horních cest dýchacích či zánětu středouší. Terapii pak lze přirovnat v našem případě nezvaného návštěvníka k předchozí situaci při napadení chladným větrem FENG HAN, avšak zde již budeme muset býti poněkud aktivnější. V noci, kdy nás vzbudí podezřelé zvuky, rozsvítíme, vyjdeme ven, kde zahlédneme zloděje a s voláním na něho, že zavoláme policii, pokud okamžitě nenechá lomcování s okapy, tak se zloděj dá, ač sice nerad, na ústup a zmizí. Pro vyloučení této škodliviny je třeba otevřít povrch a odvést škodlivinu z těla ven. Nejvhodnější v tomto případě jsou byliny ostré a naopak chladné, oproti bylinám při napadení chladem, jež otevírají povrch a vylučují škodlivinu. Tato kombinace bylin je obsažena v bylinných tabletách Chlad ranní mlhy (kód 002).Jedná se osuverénně nejčastěji používanou bylinnou směs při objevení se jakýchkoliv příznaků nachlazení a chřipky, která navíc má i tu výhodu, že pokud nelze ještě zcela přesně rozlišit, zdali jde o horký či chladný vítr, tak tato bylinná směs vylučuje jak horký vítr FENG RE, tak částečně i chladný vítr FENG HAN (neboť odblokovávají povrch těla!). Důležité pro její úspěch je její včasné nasazení při prvních počátečních příznacích virózy, proto je dobré míti tuto směs ihned po ruce, třeba v domácí lékárničce. Tablety se užívají dle zásady, že když chytne stoh slámy, kýblem vody se neuhasí, čili 4 - 8 tbl á 1 - 2 hodiny první 2 dny (tedy balení o 100 tbl v Číně by spotřebovali za 2 dny). A pokud se nasadí včas a v dostatečném množství, tak za 2 dny je většinou po obtížích.

Je to nejlepší čínská bylinná směs, která přesvědčí i ty „TCM nevěřící Tomáše“! Optimální je konzumace již zmíněného žlutého melounu a to v hojném množství, dále syrové okurky a syrové čekanky, čaje z lístků máty peprné, banánů, jahod či fazolí mungo.

Pokud se přidá rýma, je vhodné použít bylinné tablety Vyvanutí dračí jeskyně (kód 007)v dávce cca o polovinu nižší než u předchozích tablet.

Křehkost svinutého lístku (kód 003) je podobná výše uvedené směsi Chlad ranní mlhy (kód 002), ale liší se od ní ve 3 aspektech:

 • působí velmi mírně a jemně, tudíž je přímo šita na míru malým dětem.
 • lze ji současně použít i na záněty spojivek (jak infekční, tak alergické), jež se projevují zalepením očí, pálením, slzením či zalepenými oči po ránu.
 • utišuje i suchý kašel v počátku nachlazení. Lze rovněž použít při náhlé ztrátě hlasu či chrapotu, vzniklé při viróze. V tom případě je vhodná kombinace s další bylinou směsí Svlažení vyprahlé stepi (kód 033).

 

2. Přes zavřené dveře nebo okna do domku.

2. orgánová vrstva QI je vnitřní a odpovídá v našem případě zděnému domku, do kterého se náš dareba (škodlivýhorkývítr FENG RE) vloupal buď vypáčením dveří či rozbitým oknem. V této fázi, kterou poznáme podle toho, že zmizí pocit chladu, třesavka a zimnice (husina) a zůstane jen vysoká horečka a pocity horka, jež jsou výsledkem boje mezi tělesnou řádnou energií ZHONG QI proti vnitřní škodlivině XIE QI. Oproti stavu při napadení 1. povrchové vrstvy WEI, která postihovala pouze podkoží, v této 2. vnitřní vrstvě QI jsou napadeny již orgány, a to hlavně plíce, žaludek a střeva. A zde se také láme chleba - je třeba škodlivinu co nejrychleji z této vrstvy vyloučit, jinak bude pokračovat dál do hlubších vrstev a nadělá nám, raubíř jeden, v domku „pěknou paseku“. Typickými příznaky pro tuto 2. vnitřní vrstvu QI je nesnášenlivost horka, objektivní pocit horka či horečka, velká žízeň hlavně na studené a duševní neklid, dále se může vyskytnout pocení, kašel (jak suchý, tak vlhký), mírná dušnost, neklidný spánek a pocit tísně na hrudi.Tyto příznaky odpovídají zánětu průdušek a průdušnice, zápalu plic, zánětu hrtanu či zánětu žaludku a střev. V tomto případě se doporučuje bylinná směs Vystydnutí horké plotny (kód 013), jež vylučuje horko RE a horký toxin RE DU (čili nežádoucí patogenní baktérie jako je Streptokok, Hemofilus, Pneumokok apod.) z této 2. vrstvy. K ní se pak přidává při postižení plic při vlhkém produktivním kašli s vykašláváním žlutozelených lepkavých hlenů další bylinná směs v tabletách Vůně borovicového háje (kód 031).

Pokud je kašel suchý a dráždivý až štěkavý, v tom případě se užívají bylinné tablety Ozvěny himálajského hromu (kód 032). V případě suchého kašle, který následuje po prodělané viróze, kdy pacient sice nic nevykašle, ale cítí hleny v hrudníku, tak zde jsou optimální bylinné tablety Svlažení vyprahlé stepi (kód 033). Tato směs je vhodná i při alergické rýmě či alergickém kašli a lze ji užívat jak preventivně, tak i v akutním stádiu, neboť tzv. promazává plíce a svlažuje horko plic.

V případě postižení žaludku se k výše zmíněným příznakům přidávají bolesti žaludku, pocit plnosti a dyskomfortu v oblasti břicha, zvracení, zácpa či průjem, tak lze užít bylinné tablety Stín brokátového závoje (kód 012), který se nejčastěji užívá spolu s bylinou směsí Vystydnutí horké plotny (kód 013)a to z pohledu TCM vytváří dohromady nejsilněji působící „přírodní antibiotikum“ na veškeré záněty. Někdy lze přidat k těmto 2 ještě Patero uhašení sopky (kód 011), jež cíleně vylučuje horký toxin RE DU. Asi jako když na našeho zloděje vypustíme psa baskervilského, paralyzujeme ho plynovou pistolí a náš alarm již mezitím zaktivizoval policejní komando.

 

 

3. a 4. Do špajzky nebo do trezoru.

3. vrstva výživy YING a 4. vrstva krve XUE jsou nejhlubší a pokud nebude škodlivina včas a dostatečně vyloučena z 2. vrstvy, velice rychle se může přesunout dále do dalších hlubších vrstev a způsobit zde vážné škody a potíže či se může usídlit v organismu jako tzv. přetrvávající horký toxin RE DU, jež pak má vskutku široké pole působnosti.

Asi jako když se nám raubíř dostal do našeho příbytku a pokud jsme ho včas nezastavili, začal postupně, při hledání cenných předmětů a peněz vše ve chvatu rozhazovat, vysypávat, ničit, destruovat - v 3. vrstvě výživy YING nám vyplenil ledničku a spíž, ve 4. vrstvě krve XUE, kteréžto poškození je nejzávažnější, došlo až na krev, kdy jsme se s nezvaným hostem dostali do křížku (a někdy tento souboj končí i s křížkem po funuse). Prostě je třeba si zachovat i při akutním napadení škodlivé horkosti RE vždy chladnou hlavu, vše moudře rozvážit a rychle jednat. Klasickými příznaky pro 3. vrstvu výživy YING, kdy horko je tak nadměrné, že spaluje a vysušuje YIN (olej v motoru, který se pak přehřívá), je vysoká horečka, jež se typicky zhoršuje v noci, žízeň bez touhy pít a narušená mysl, dále semůže objevit ičervená vyrážka po celém těle na kůži,podrážděnost, nespavost, mluvení z cesty, blouznění, někdy dokonce až bezvědomí. To, že škodlivina postoupila do této hlubší vrstvy, poznáme i dle toho, že povlak na jazyku mizí (oproti napadení  2. vrstvy, kde povlak je naopak silný). Tyto příznaky odpovídají rozvinutému zánětu plic či zánětu srdečního svalu (myokarditídě), ale i v budoucnu počínající lupénce, chronickým ekzémům, Crohnově chorobě, ulcerosní kolitidě, autoimunním nemocem…

Klasické příznaky pro 4. vrstvu krve XUE, která je absolutně nejhlubší, jsou stejné jako u 3. vrstvy, ale navíc se objevují křeče, třesy a záškuby a typickým krvácením do podkoží v podobě rudých skvrn (v důsledku horka, jež spaluje krev a generuje vzestup vnitřního větru, jež způsobuje křeče). Tyto příznaky odpovídají meningitidě, febrilním křečím u malých dětí, z nichž se pak může rozvinout epilepsie, krvácení všeho druhu a na různých úrovních těla včetně krvácení do ledvin (kupř. autoimunní IgA nefropatie purpura Henoch Schoenlein, chronické ekzémy…).

Léčba v těchto případech je z pohledu TCM hlavně preventivní, tzn. nenechat „dojít“ zloděje až do ložnice či nechat otevřený trezor, tedy nenechat dojít předchozí situaci až do tohoto stádia - v případě, že ano, tak většinou pacient je již v nemocnici na infůzích, ale po „uzdravení“ lze použít bylinné směsi na odstranění zánětu a horka z krve, vyživení YIN a vyloučení vnitřního větru, tedy kupř. Vystydnutí horké plotny (kód 013)Stín brokátového závoje (kód 012)Patero uhašení sopky (kód 011)Zkrocení teplokrevníka (kód 018)Zdolání ohnivé soutěsky (kód 016)Pohlazení medvídka pandy (kód 115).

Jak vidno z předchozího, spousta nemocí má vznik původně (dle TCM) ve špatně zaléčené „obyčejné“ viróze, kdy jsme šli s kanónem na komára čili mnohdy zbytečně nasadili antibiotikum, kortikoidy či antipyretikum a zatlačili tak škodlivinu do hlubších vrstev, aby se z ní později vyklubala chronická potíž ve formě ekzému, lupénky, jakékoliv alergie, astmatu, zánětů střev, revmatické artritidy, chronického únavového syndromu, opakovaných a častých nemocí a  autoimunních nemocí.

Jak známo, nejlepší je vždy prevence.

Z pohledu TCM všechny obavy a starosti zraňují a oslabují plicní energii čchi FEI QI, jež odpovídá za naši obranyschopnost (1. obranná vrstva WEI) a odolnost (2. orgánová vrstva QI) proti nemocem a vytváří tak to pomyslné rytířské brnění a štít proti škodlivému větru FENG XIE. Posilovat plíce lze také jednoduchým způsobem - pravým nefalšovaným českým humorem a smíchem, obzvláště hlasitým, kdy se člověk od srdce zasměje, až se mnohdy i za břicho popadá, čímž se zbavuje starostí, zapomíná na starosti a obavy odhazuje v dál, a plíce tak sílí a sílí…  Tož smíchem ke zdraví aneb veselá mysl, půl zdraví!

 

Rýma

Při rýmě, jak infekční, tak alergické, se pak doporučuje další bylinná směs Vyvanutí dračí jeskyně (kód 007), jež se užívá 3- 5 x denně 4 tablety. Spolu s těmito tabletami je vhodné při rýmě použít opět i Šaolinový olej (kód 700), který lze lehce natřít pod nos (ne však na sliznice!), přičemž jeho efekt je velice rychlý. Šaolinový olej, stejně jako Vyvanutí dračí jeskyně, vylučují vítr z oblasti nosu a uvolňují tak nosní průduchy.

Potraviny, jež uvolňují nosní průduchy a vylučují vítr z oblasti nosu, jsou kupř. mandarinky, meruňky, banány, jahody, červená řepa, křen, ředkvičky, máta, okurka, čekanka, špenát, fazole.

 

Angína, zánět středouší a nosních dutin

V případě, že se z původní virózy vyklube bakteriální zánět mandlí (hnisavá angína), středního ucha či nosních dutin, čínská medicína doporučuje bylinnou směs Stín brokátového závoje (kód 012) spolu s Vystydnutí horké plotny (kód 013), které se používají v Číně jako nejsilněji působící přírodní antibiotika. Byliny, obsažené ve směsích vylučují horký toxin z krve a ochlazují krev, čímž snižují známky zánětu. Užívá se spolu s ostatními bylinnými produkty, kupř. při doprovázející rýmě u zánětu středouší a nosních dutin s bylinnou směsí Vyvanutí dračí jeskyně (kód 007) či Hebkostí labutí šíje (037) apod.

Potraviny, jež vylučují horký toxin z krve a ochlazují krev, jsou kupř. cukrový (žlutý) meloun, vodní (červený) meloun, čerstvá okurka, ledový salát, zelený salát, čerstvá čekanka, ředkvička, banány, grapefruity.

 

 

text: MUDr. Petr Hoffmann

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli